Čo musíme urobiť pre otvorenie kúpaliska

Pridané: 14.9.2018 09:29:23 Počet zobrazení: 7153

14 September 2018

V predvolebnom období najviac v Kremnici rezonuje téma termálneho kúpaliska Katarína. Preto som sa rozhodol informovať Vás, prečo ostalo kúpalisko túto sezónu zatvorené.

Čo musíme urobiť  pre otvorenie  kúpaliska

Zobrať do prenájmu alebo kúpiť ?Graf predajná cena kúpaliska

Mesto dostalo od majiteľa ponuku na prenájom kúpaliska za 1 € na tohtoročnú sezónu.

Začal som zisťovať možnosti, ako spustiť sezónu na kúpalisku, no hlavným dôvodom, prečo kúpalisko túto sezónu ostalo zatvorené, je nefunkčná technológia a celkový havarijný stav.

Keďže mesto zo zákona nemôže použiť verejné zdroje na investíciu do súkromného majetku, muselo by kúpalisko kúpiť. Ponúkaná cena bola 750 000 €, čo je  údajne polovica trhovej ceny.  (Trhová cena je suma, za ktorú sa tovar na trhu reálne predá, čo je v tomto prípade diskutabilné).

Kúpalisko bolo spustené do prevádzky pred viac ako 80 rokmi (1937),  vrt a technológia termálnej vody je v prevádzke 50 rokov (1968) bez významnejších opráv.

V tomto programovom období nie je vypísaná žiadna výzva, ktorou by bolo možné financovať projekt tohto typu. Tieto výzvy boli aktuálne v rokoch 2008 a 2011.

Rekonštrukčné práce nie je možné vykonávať postupne, ale jednorázovo.
Investícia obdobných projektov predstavuje približne 5 000 000 €. Mesto nedisponuje takouto finančnou rezervou, jedinou možnosťou je teda financovanie z úveru. Financovanie z príjmov Mestských lesov nepokryje splátku úveru.

Dlhová služba (splátky úveru) by znamenala výrazné obmedzenie fungovania mesta ako ho poznáme dnes (rekonštrukcie miestnych komunikácií, opravy mestských budov, rozvojové aktivity v cestovnom ruchu, podpora športových klubov a iné).

(Dlhová služba pri výške úveru 5 000 000 €, 2% úroku a dobe splatnosti 12 rokov  predstavuje ročne splátku  cca 470 000 €).

Je dôležité povedať, že zachovanie dnešnej  výšky vstupného nie je reálne a určite by bolo nutné jeho navýšenie vzhľadom na ekonomiku prevádzky. Hlavným lákadlom nášho kúpaliska bola predovšetkým cena vstupného a zvýšením ceny stráca kúpalisko konkurenčnú výhodu.

Potrebné kroky
pre otvorenie kúpaliska

1. Kúpa kúpaliska
Mesto musí kúpiť kúpalisko za cenu 750 000 €, aby vôbec mohlo začať
s rekonštrukciou potrebnou na otvorenie prevádzky.

2. Čerpadlá na vodu
Je potrebná výmena, respektíve rozsiahla oprava čerpadiel. Podľa ponuky dodávateľskej firmy, ktorá tieto čerpadlá servisovala, sa jedná o sumu pri oprave 25 000 €, alebo pri výmene 31 000 €.

3. Filtrácia
Technologicky zastaralá filtrácia si vyžaduje kompletnú rekonštrukciu.
Vodu bez predchádzajúcej úpravy nie je možné použiť na plnenie bazénov a pred kúpaním je potrebné ju upraviť.

4. Termálna voda
14. mája 2018 sa vedenie mesta aj s poslancami stretlo s majiteľom kúpaliska J. Mičom a riaditeľom Kremnickej banskej spoločnosti (KBS), s ktorými sme riešili možnosti sprevádzkovania kúpaliska. KBS je ochotná vykonávať servisnú činnosť za finančnú úhradu aj naďalej.

5. Elektroinštalácia
Stav elektroinštalácie a dvojročná odstávka potrebuje novú revíziu pre bezpečnú prevádzku.

6. Bazény
Takmer storočné bazény, ktoré pôvodne slúžili ako vodná nádrž, z ktorej voda tiekla do IV. šachty a poháňala turbíny podzemnej elektrárne, si vyžadujú rekonštrukciu. Každoročné nátery nie sú vhodnou povrchovou úpravou. Štandard tohto typu si vyžaduje výmenu bazénov za nerezové.

7. Šatne a wc
Aj tieto objekty si vyžadujú kompletnú rekonštrukciu s novými keramickými povrchmi, novými hygienickými zariadeniami a kabínkami.

8. Vrt
V roku 1968 bol vrt realizovaný ako geologický, pre zistenie zásob zlata. Nebol uspôsobený na trvalé čerpanie termálnej vody – steny vrtu nie sú vystužené chráničkou  proti poškodzovaniu okolia prúdiacou vodou. Tlak aj výdatnosť vrtu od jeho navŕtania neustále klesá a jeho životnosť je otázna. Riešením by bola nová realizácia vrtu z povrchu v cene cca 1 000 000 €.

Mnoho Kremničanov sa pýta, prečo môže obec Vyhne prevádzkovať kúpalisko a Kremnica nie. Osobne som sa stretol so starostom obce Vyhne a zisťoval možnosti prevádzky kúpaliska. Žiaľ, porovnávať  Vyhne a Kremnicu je v tomto prípade nemožné.

Kremnica vs Vyhne

Veľmi dobre si uvedomujem, že kúpalisko má vplyv na turistický ruch a  privádzalo do mesta návštevníkov.  Turisti do Kremnice stále prichádzajú a využívajú aj ďalšie lákadlá, ktoré ponúka. Snažíme sa rozvíjať mesto ako celok, oživiť ulice kultúrnymi podujatiami a ponúknuť aj iné atraktívne služby pre využitie voľného času.

Téma termálneho kúpaliska Katarína je oveľa rozsiahlejšia. Snažil som sa Vám aspoň v skratke priblížiť problematiku rekonštrukcie.
Tak ako Vám, aj mne a mojej rodine kúpalisko chýba. Naďalej budem hľadať REÁLNE riešenia a možnosti ako kúpalisko opäť otvoriť.

Pokiaľ  Vás zaujíma viac táto téma, môžete ma kontaktovať: 

Ing. Mgr. Alexander Ferenčík
Primátor mesta Kremnica

 

Diskusia

(3 komentáre)

Odpoveď Alexander Ferenčík 19.9.2018 11:28:27
Reakcia na článok Mgr. Jozef Mičo 17.9.2018 09:53:46
Kúpalisko Róbert Palík 14.9.2018 14:48:33
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti