Kúpalisko Kremnica

Pridané: 26.3.2018 22:30:00 Počet zobrazení: 10841

26 Marec 2018

Najdiskutovanejšou témou posledných dní je bezpochyby ponuka majiteľa na prenájom termálneho kúpaliska pre mesto Kremnica za symbolické 1€. Táto ponuka platí aj pre iného nájomcu, ktorého odporučí mesto. V minulom roku sme opäť zistili ako vyzerá sezóna bez termálnej vody. Uvedomujem si dopad, ktorý táto skutočnosť mala a aký dopad mala na cestovný ruch a podnikateľov v meste. Napriek prvotnému nadšeniu sa však na vec treba pozrieť komplexne.

Kúpalisko Kremnica

Pre mesto by prevádzka tejto atrakcie bola štartom nanovo, keďže naposledy samostatne prevádzkovalo kúpalisko v roku 2001. V nasledujúcich rokoch už prevádzkovala kúpalisko spoločnosť Damit, s.r.o., najskôr ako nájomca, od roku 2006 aj ako vlastník. Až do poslednej sezóny v roku 2016 (s prestávkou 2014) patrilo k vyhľadávaným prázdninovým cieľom.

Pre návštevníka sa kúpalisko za celú túto dobu v podstate nezmenilo, najvýraznejšou novinkou bolo zastrešenie terasy. Jeho prevádzka si však nepochybne vyžiadala isté opravy. Majiteľ sa k tejto téme niekoľkokrát vyjadril pre médiá (linky na konci článku) kde investície vyčíslil na 920.000 €.

V období od roku 2007 vzniklo v okolí množstvo verejných kúpalísk a akvaparkov s termálnou vodou, čím Kremnica prišla o svoju unikátnosť. Možnosť vybudovania akvaparku rezonovala v roku 2008. Na rozdiel od dnešnej situácie v tomto období boli aktuálne výzvy z fondov EÚ, ktorými sa tak rozsiahla rekonštrukcia mohla financovať. Výška plánovanej investície, podľa dostupných zdrojov, predstavovala 300 mil. SKK s intenzitou pomoci pravdepodobne 50 % (ako v prípade výzvy KaHR 31SP-1201 z roku 2014, 31DM-0902 z roku 2009 a maximálna hodnota projektu 1,6 mil €). V aktuálnom období už nie je možnosť financovania podobného projektu z „európskych" peňazí. 

No späť do súčasnosti – pri prevádzke kúpaliska a štarte do novej sezóny v žiadnom prípade nejde o prezentované 1€. Ponuka kúpaliska na sezónu v Kremnici znamená 2 mesiace prevádzky, v prípade priaznivého počasia.

Technická príprava prevádzky má viacero oblastí, technických, personálnych a administratívnych, ktorým sa podrobne v tomto článku nebudem venovať. Preverujeme a sumarizujeme všetky dostupné podklady a informácie pre štart sezóny a koľko finančných prostriedkov je potrebných. Hovoríme tu však o verejných zdrojoch, t.j. prostriedkoch každého z Vás. Zo zatiaľ zistených informácií, by to bola investícia pre mesto niekoľko desiatok tisíc €. Pre verejné zdroje platia zákonné pravidlá a nemôžu byť použité na investíciu do súkromného majetku. Mesto je tiež kontrolované a podlieha auditu. Názor „len stačí chcieť" nie je riešením, ale skôr zavádzaním.

Najpodstatnejšou otázkou je samozrejme dodávka termálnej vody. Mnoho (nielen kremničanov) si myslí, že stačí „otvoriť kohútik" a napustiť bazény. Pravda je zložitejšia – prameň je v hĺbke 374m pod povrchom v šachte Ludovika. Potrubím, dedičnou štôlňou, samospádom, prúdi k IV.šachte, kde je čerpaná približne 250 výškových metrov až potom sa dostáva do areálu kúpaliska.(Rozdiel v údaji o hĺbke je spôsobený klesaním terénu) Na čerpanie je používané čerpadlo s príkonom 100kW a následne, po úprave a dezinfekcii sa voda dostáva do bazénov. Presné informácie o stave technológie po dvojročnej odstávke (od sezóny 2016 do roku 2018) nemáme, čo však bez prevádzkovej skúšky nedokáže pravdepodobne zodpovedať ani majiteľ. Napriek tomu hľadáme cestu, ako poukladať kúsky mozaiky do celku a vrátiť Kremnici termálne kúpalisko. O ďalších nových zisteniach Vás budem informovať. 

 k téme som sa vyjadril aj aktuálne

http://ziar.dnes24.sk/osud-kremnickeho-kupaliska-nic-nie-je-stratene-tvrdi-primator-ferencik-294771

 stručná genéza termálneho kúpaliska

http://www.kremnica.sk/2017/07/26/strucna-geneza-termalneho-kupaliska-a-caravan-campu-po-prechode-do-vlastnictva-mesta-kremnica-v-roku-1991/

 ale bolo popísané naozaj veľa aj skôr
https://myziar.sme.sk/c/20454008/kupalisko-katarina-ponuka-majitel-na-predaj-mestu.html

http://www.kremnica.sk/2015/06/18/kupalisko-katarina-zacalo-napustat-bazeny/

http://www.kremnica.sk/2014/06/02/brany-kupaliska-sa-tento-rok-neotvoria/

Kúpalisko v Kremnici

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti