Stanovisko mesta k zrušeniu chráneného stromu Sekvoja obrovská

Pridané: 16.4.2018 16:15:00 Počet zobrazení: 1766

16 Apríl 2018

Stanovisko mesta k zámeru na zrušenie chráneného stromu Sekvoja obrovská bolo odoslané. Najdiskutovanejšou témou týchto dní v Kremnici je návrh na zrušenie chráneného stromu Sekvoje obrovskej rastúcej v súkromnej záhrade rodiny Morovej. Na túto tému bolo mnoho vyjadrení, natočených pár reportáží či napísaných pár článkov. Chcem Vás ubezpečiť, že Mesto Kremnica a ja sme spravili všetky možné kroky, aby sme tento stav zvrátili. Nezištne, bez medializácie. :) Nižšie uvedené stanovisko mesta bolo doručené Okresnému úradu v Žiari nad Hronom 11.4.2018.

Stanovisko mesta k zrušeniu chráneného stromu Sekvoja obrovská

Na základe nesúhlasných stanovísk mesta Kremnica a vlastníka pozemku bude zvolané konanie v tejto veci. Následne bude spis pravdepodobne postúpený na Ministerstvo životného prostredia na ďalšie konanie. Podotýkam, že aj v prípade, že strom bude z ochrany vyňatý, nedojde v jeho prípade v podstate k žiadnym zmenám, nakoľko od roku 1989, kedy strom zasiahol blesk, bola vykonaná minimálna údržba zo strany CHKO. Aj v prípade zrušenia ochrany sa nejedná o akýkoľvek zásah do života stromu. Iniciovať jeho vyrúbanie môže len vlastník pozemku a tu som si istý, že to sa určite nestane.  V prípade otázok k témam, k tejto alebo aj iným, rád odpoviem tu v sekcii Vaše otázky alebo na maili. 

Oznámenie zámeru na zrušenie CHS Sekvoja obrovská – stanovisko.

Dňa 15.03.2018 bolo Mestskému úradu v Kremnici doručené oznámenie zámeru na zrušenie CHS Sekvoja obrovská, vzhľadom na pripravované nové nariadenie vlády, ktorým sa nanovo vyhlásia všetky CHS a zrušia doterajšie vyhlasovacie predpisy týkajúce sa vyhlásených chránených stromov. Na základe uvedených skutočností ŠOP SR, Správa CHKO Štiavnické vrchy vypracovala návrh na zrušenie CHS Sekvoje obrovskej v Kremnici. Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum) bol vyhlásený za chránený strom nariadením ONV v Žiari nad Hronom č. 10 zo 16.12.1986 ako chránený prírodný výtvor. Znovu vyhlásený za chránený strom podľa zákona NR SR č. 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny bol všeobecne záväznou vyhláškou OÚ životného prostredia v Žiari nad Hronom č. 1/1996
z 30.5.1996 a všeobecne záväznou vyhláškou Krajského úradu v Banskej Bystrici č. 5/1996 z 20.12.1996, ktorou sa vyhlasuje zoznam chránených stromov v Banskobystrickom kraji.
Za chránený strom bol vyhlásený preto, že je dendrologicky významnou drevinou s malým výskytom jedincov na Slovensku a je ekologicky významným prvkom životného prostredia mesta Kremnica. Dôvodom ochrany tejto dreviny uvedeným v zozname chránených stromov ŠOP SR je ochrana krajinnej dominanty na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Predmetná drevina je veľmi obľúbenou súčasťou prechádzok k hradobnému areálu v meste, nakoľko sa nachádza v jeho tesnej blízkosti. Rastie na súkromnom pozemku v záhrade majiteľov, ktorí ju vo svojej záhrade roky rešpektujú a tolerujú. Strom bol v roku 1989 poškodený bleskom a asi 1/3 koruny bola odlomená a drevina je napriek tomuto náhlemu prírodnému javu v dobrej zdravotnej kondícii a teší sa obľube nielen Kremničanov ale aj návštevníkov nášho mesta. Neodporúčame preto, jej vyradenie zo zoznamu chránených stromov Slovenskej republiky, nakoľko jej výskyt na území Slovenska je veľmi ojedinelý a žiadame kompetentné orgány o prehodnotenie rozhodnutia o jej zrušení ako chráneného stromu v zmysle zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov.

S úctou
Ing. Mgr. Alexander Ferenčík
primátor mesta

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti