Otvorenie Ferraty na Skalke

Pridané: 27.10.2017 09:47:50 Počet zobrazení: 2507

27 Október 2017

Turistické centrum Skalka pri Kremnici ponúka „Via ferratu Komín". Len 15 minút pešo od Skalky cez Peknú vyhliadku sa dostaneme na jej nástup. Severné skaly sú z andezitového zlepenca, situované sú direkt na hrebeni a poskytujú nádherné výhľady na Banskobystrickú stranu. Z hrebeňa padajú 70m na východnú stranu tvoria steny, komíny a vežičky, ktorými vedú Via ferratové cesty.

Otvorenie Ferraty na Skalke


Netradične sa k nim dostaneme zostupovou via ferratou, kde na jej začiatku môžeme nakuknúť cez východné okno, ak sa dokážeme prepchať cez úzku štrbinu. 
Via ferrata vedie popri majestátnom Javore horskom, ktorého vek sa odhaduje okolo 200 rokov. Cez jeho sieť pozapletaných koreňov zostúpime k 15 metrovému Tibetskému mostu, od ktorého sa dostaneme k výstupovým ferratám.
Prvá cesta má názov „ Výzva" je určená pre najskúsenejších, je to najťažšia ferrata na Slovensku s obtiažnosťou E. Pri jej celkovej dĺžke 70m je previsnutá 4 metre a to ju robí extranáročnou. Je v nej použité minimum stúpacích prvkov. Cesta je konštantne obtiažna po celej dĺžke, s kľúčovým miestom cez malý previs.
Na pravo sa vlieza do „Komína", ktorý sa neskôr rozdeľuje na viacero variant. Na jeho začiatku sa nachádza položená platňa, ktorá ústi do komínneho systému, kde miestami sa musíme prepchať medzi vklinené kamene. Najnáročnejšie miesto je rebrík obtiažnosti C, ktorý sa dá obísť aj jednoduchším variantom cez úzku dieru, kde sa musíme jaskyniarskym spôsobom doslova predrať.

ferrata ferrata
V strede komína sa cesty rozdeľujú, jedna ide ďalej komínom až na jeho ústie. Druhý variant vedie na Trubačovu vežu, cez exponovaný pilier s krásnymi výhľadmi k vrcholovému krížu. Od vrcholu vedie dobrodružný most, stúpa sa len po jednom lane a pod ním sa nachádza 20 metrov vzduchoprázdna.
Tretím variantom ja via ferrata „Kominárska". Oddeľuje sa v posledných metroch od Komína a vedie cez čierny otvor, je to krátky variant len 8 metrov.

ferrata ferrata ferrata
Na opačnej strane hrebeňa z jeho západnej strany sa nachádza skalné bralo s „Miniferratou" a „Jánošíkovou dierou". Miniferrata je dlhá len 30 metrov a vedie nie vysoko nad zemou, aj keď bol na ňu použitý väčší počet stúpacích pomôcok, vedie v strmej skale a v jej najvyššom mieste treba prekročiť puklinu Jánošíkovej diery. Je vhodná na výcvik pohybu a istiacej techniky a taktiež je tu možnosť vyskúšať via ferratu s deťmi.
Jánošíková diera je puklina v skale, do ktorej sa dá horizontálne vojsť 9 metrov dovnútra. Tak isto ako ostatné cesty je vybavená via ferratovým lanom. Na jej návštevu je potrebná čelová lampa!

ferrata ferrata

Bezpečnostné pokyny:
Výzva: Pozor cesta je extrémne náročná! Ulož si do telefónu číslo na Horskú službu! V prípade ak ste si neistý, alebo idete liezť prvýkrát v tejto obtiažnosti - odporúča sa liezť v dvojici s pomocou horolezeckého lana!
Komin Trubačova veža:
Pozor hrozí pád kameňov! V prípade búrky nenastupovať do cesty. Nedotýkať sa oceľového istiaceho reťazca, za búrky funguje ako bleskozvod!
Janošíkova diera: Vstup len s funkčnou čelovou lampou!

Nákres cesty

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti